O autorze
Jestem córką, siostrą, przyjaciółką. Prowadzę bloga kulinarnego www.pysznewege.com. Uwielbiam podróże. Jestem niemożliwym zwierzolubem. Systematycznie przeprowadzam w swoim życiu rewolucję rozmachem przypominającą walkę o niepodległość. To mniej więcej ja.

Mam wiele nadprogramowych kilogramów, których czas się pozbyć. Najczęściej moje mocne postanowienie uporania się z nadmiarem mojej osoby znikało po kilku dniach morderczych diet i jeszcze trudniejszych do zniesienia ćwiczeń. Dlatego powiedziałam: „dość!”. Nie, nie porzuciłam planu, nie zapomniałam o celu, tylko wybrałam inną, nieco dłuższą drogę - zmieniłam swoje życie tak, żeby to moje ciało musiało przystosować się do mnie, nie odwrotnie.

Zdrowe zmiany w szkołach

Złe nawyki żywieniowe i unikanie ruchu sprawiają, że około 22% polskich uczniów zmaga się z problemem otyłości. 1 września 2015 r. do szkół wejdzie kilka zmian, które być może nauczą młodych ludzi dbania o siebie i swoje zdrowie.

Ozdrowione sklepiki
Nie zapomnę, jak w podstawówce biegaliśmy na długiej przerwie do sklepu po chipsy, oranżady i inne smakołyki. Wcinaliśmy, jak szaleni nie myśląc o tym, że część z nas przypłaci to w przyszłości poważnymi problemami z wagą, brakiem samoakceptacji, a nawet utratą zdrowia.
Tym bardziej cieszy mnie fakt, że nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia wprowadza ograniczenia w asortymencie dostępnym w sklepikach szkolnych. Ograniczenia te dotyczą przede wszystkim produktów o wysokiej zawartości cukru, soli oraz barwników, jedzenia typu „fast food” i „instant”. W sklepikach mają pojawić się za to produkty mleczne i kanapki (z warzywami, bez majonezu!).

Projekt Zdrowe Kieszonkowe
W niektórych szkołach mają pojawić się automaty ze zdrową żywnością, które zastąpią dotychczasowe maszyny wydające napoje gazowane i słone przekąski. Uczniowie będą mogli zakupić produkty posługując się specjalnymi zbliżeniowymi kartami płatniczymi lub brelokami zakupionymi i doładowywanymi przez ich rodziców. Rodzic, korzystając z serwisu internetowego, będzie mógł ustalać dzienny limit wydatków, blokować zakup wybranych produktów (np. w przypadku alergii dziecka), a także sprawdzać, jakie produkty zostały już zakupione.
Dla dzieci z najuboższych rodzin karty mają zostać dofinansowane w ramach projektu.

Koniec ucieczek od aktywności fizycznej
Zmiany dotyczą również lekcji wychowania fizycznego. Przede wszystkim, nauczyciele będą wystawiać nie tylko ocenę od 1 do 6, ale także ocenę opisową. Jednak najważniejsze jest to, że uczeń nie będzie mógł na podstawie zwolnienia lekarskiego nie uczestniczyć aktywnie w zajęciach. Zamiast tego, lekarz wystawiający zwolnienie będzie musiał wskazać, jakich ćwiczeń uczeń nie może wykonywać i przez jaki czas.


Pozostaje pytanie: na ile te działania pomogą uczniom w nabywaniu zdrowych nawyków? Odpowiedź jest prosta: nie pomogą, jeśli w to wszystko nie włączą się rodzice, którzy zdrowe nawyki wprowadzą również w domach. Dlatego apeluję do Was Drodzy Rodzice:
- zamiast cukierków – owoce;
- zamiast chipsów i słonych przekąsek – warzywa;
- zamiast kilku godzin przed TV – wspólny rodzinny spacer.

Trzymajcie się zdrowo! :)
Trwa ładowanie komentarzy...